Переваги літієвих акумуляторних батарей для бездротових систем

Тип батарей: Alkaline? NiMH, Li-ion?

Для живлення бездротових мікрофонів в останні десятиліття встоялася традиція використання лужних (alkaline) батарей перевірених виробників. У переважній кількості випадків це буде типорозмір AA, в народі іменовані «пальчики». В принципі, час роботи від таких батарейок є цілком достатнім, а ціна цілком доступна для більшості застосувань. Але чи є такий варіант оптимальним?

Экономічна сторона питання:

Якщо ви використовуєте радіомікрофон раз в тиждень або навіть в місяць, швидше за все покупка акумулятора і зарядного пристрою не заощадить вам грошей в найближчій перспективі. Але якщо ви власник затребуваною прокатної компанії або телестудії, де ефіри, записи програм і шоу можуть йти безперервно цілодобово, то варто задуматися, скільки батарейок проходить через мікрофон за тиждень, місяць, рік. І тоді виявляється, що за термін менше, ніж один рік, окупитися фірмовий акумулятор, який буде точно служити вам кілька років. При цьому забезпечуючи додаткові зручності і бонуси. Плюс бувають випадки, коли економія недоречна, а зручність і надійність вирішують все, наприклад особистий мікрофон популярного артиста. У фінальній частині статті ми зробили підрахунок рентабельності.

Экологічний аспект:

Сучасна батарейка – це буквально «джерело» токсичних і небезпечних елементів. В її складі часто присутні: кадмій (завдає шкоди ниркам і дихальній системі), ртуть (руйнує мозок і нервову систему), свинець (вражає нервові клітини, нирки, кісткову тканину, має кумулятивний ефект), нікель, цинк (при контакті зі шкірою провокують дерматит), луги (спалюють епідерміс, вражають слизові оболонки). І це тільки основні.

Утилизация батареек символ

Якщо уявити, яка кількість батарейок викидає за рік середній прокат або телестудія, можна жахнутися. Будемо чесними, далеко не всі віддають їх на переробку, спускаючи відпрацьовані елементи живлення в звичайні сміттєві урни. Використовуючи ж акумулятор, ви піклуєтеся про навколишнє середовище і як підсумок, власне здоров’я.

Як щодо «пальчикових» акумуляторів NiMH або NiCd?
Panasonic Eneloop pro AA

Дійсно, вже довгий час існують і популярні акумулятори NiMH (рідше застарілі NiCd) тих же типорозмірів, що і батарейки. Вони допомагають економити гроші і зменшують кількість шкідливих відходів. Але чи можемо ми їх рекомендувати для надійного професійного використання? Відповідь скоріше ні, ніж так. І на те є кілька причин:

Ефект пам’яті. Це втрата ємності, що має місце в даних акумуляторах при порушенні рекомендованого режиму використання. Зокрема, при зарядці не повністю розрядившого акумулятора, він «пам’ятає», що в попередні цикли роботи його ємність була використана повністю, і при розряді віддає струм тільки до «запомненной кордону».

Эффект памяти

Це одна з причин, чому він може працювати значно менше очікуваного часу. Сюди додається ще проблема з відстеженням реальної залишкової ємності таких акумуляторів, що також може привести до неприємних сюрпризів.

У райдерах артистів можна зустріти попередження: «не використовувати акумулятори для радіомікрофонів нашого артиста, тільки нові алкалайн батарейки Duracell і Energizer»!

І це не просто примха, багато артистів стикалися з проблемою, коли мікрофон, який видали з повним індикатором заряду 100%, через кілька треків «вмирав» в прямому ефірі. В цьому плані простіше вимагати нові батарейки і не переживати зайвий раз. На жаль, цей досвід відклався у багатьох на підсвідомості і консервативні звукорежисери досі бояться будь-яких акумуляторів, не бажаючи розбиратися в суті питання. Дуже даремно!

Сумно, що негативний досвід з NiMH / NiCd багато через незнання переносять і на сучасні Li-Ion акумулятори, позбавлені подібних проблем.

Напруга 1.2 В, на відміну від 1,5 В у батарейок. Ще одна особливість. Більшість пристроїв працюють з такою напругою, а деякі навіть дозволяють вказати в меню факт використанні NiMH акумуляторів. Але є нюанс, якщо дві лужні батарейки в сумі дають 3 В, то акумулятори 2,4 В (на 20% менше).

Для роботи мікрофона потрібно 9-10 вольт, тому використовується умножитель, який піднімає напругу до необхідного значення. У випадку з батарейками коефіцієнт становить х3.3. Відповідно для акумуляторів вже х4.2 і це за рахунок зростання сили струму / нагріву DC / DC перетворювача, що самі розумієте – не здорово.

Висновок: використовувати NiMH акумулятори можна, але їх надійну роботу гарантувати складно. Якщо це саундчеки або якісь малозначні заходи, то проблем немає. Але коли мова йде про прямі ефіри, відповідальних заходах, а також виконанні райдерів зірок, доведеться все-таки думати про більш надійні варіанти.

Літієві акумулятори від виробника – оптимальний варіант

Безумовно, виробники не могли сидіти склавши руки і пішли назустріч споживачам. Були розроблені Li-ion акумулятори, максимально близькі за габаритами до пари батарей АА і встають на їх місце в певних лінійках радіосистем. Зазвичай такі батареї та зарядні пристрої до них можна придбати як опцію. Приклади: Shure SB900, Shure SB903.

Як альтернатива, зустрічається використання нестандартних акумуляторів, що дозволяють зменшити габарити корпусу мікрофона або бодіпака. У таких випадках акумулятори зазвичай йдуть в комплекті з мікрофонами, причому, в разі лінійки Axient Digital їх дві штуки в постачанні (основний і запасний), залишається тільки докупити зарядний.

SHURE GLXD4 SB902

А в недорогий серії GLXD, наприклад, зарядний вбудовано прямо в корпус приймача.

Додаткові плюси Li-Ion акумуляторів

Крім вже згадуваних економічного та екологічного чинників, можна на прикладі Li-ion акумуляторів Shure згадати такі переваги:

Велика тривалість роботи і індикація часу, що залишилася в годинах і хвилинах.

Shure Accu Time

В середньому фірмові акумулятори працюють на 5-10% довше, ніж лужні батареї, це дає нам близько години роботи додатково. Крім того, завдяки вбудованому чіпу, який моніторить заряд і споживання, ми можемо точно бачити, скільки ще пропрацює мікрофон. І не в умовних «палицях» або відсотках, а в годинах і хвилинах.

Shure — cравнение индикации заряда

Причому це значення передається як в ресивер, так і далі по мережі. Тобто точний час крім дисплея мікрофона, можна контролювати на панелі приймача, в channel strip мікшерів (що підтримують дану функцію), в програмі WWB і на мобільних пристроях за допомогою безкоштовного додатку Channel Plus.

У специфікаціях до мікрофонів Shure вказує, який час має опрацювати пристрій, в тих чи інших умовах, на акумуляторі або батарейках, причому навіть в залежності від RF-діапазону. Наводимо приклад такої таблиці з документації до Shure QLXD, нас більше цікавить перший рядок, так як інші діапазони в нашій країні недоступні.

Таблица времени работы от батарей для Shure QLXD

Швидкість зарядки і відсутність “ефекту пам’яті”

На відміну від NiMH акумуляторів, які перед зарядкою спочатку потрібно повністю розрядити і для довгого життя варто заряджати не менше 5, а краще 10 і більше годин, літій-іонні акумулятори можна ставити на зарядку в будь-який момент і заряджаються вони за годину на 50%. Цього зазвичай достатньо, щоб відпрацювати недовгу зустріч або захід (близько 4 годин). Для повної зарядки (100%) потрібно три години.

Удобство использования

Shure зарядные устройства Li-ionЩе один безперечний плюс, це можливість заряджати акумулятори декількома способами. Наприклад, мікрофони і бодіпакі Shure (SLXD і вище) мають спеціальні зовнішні контакти, які дозволяють здійснювати зарядку не виймаючи акумулятор з корпусу. Для цього є спеціальні зарядні. Просто вставив мікрофон / бодіпак або обидва в такий пристрій і зарядка пішла. Оперативно і зручно!

Контакты для зарядки

Зазвичай такі зарядки універсальні і приймають як цілком прилад, так і акумулятори окремо в будь-якому поєднанні: 2 мікрофони, мікрофон + бодіпак, 2 бодіпака, 2 акумулятора, 1 акумулятор + мікрофон / бодіпак. Присутні й класичні зарядки під акумулятори. Від простих – на один акумулятор, до восьмиканальних.

Модульные зарядные устройства Shure SBRC и AXT900

Також є великий вибір мережевих зарядних пристроїв, що дозволяють дистанційно моніторити процес і параметри акумулятора (кількість відпрацьованих циклів, актуальна ємність, температура, дата випуску і т.д.). Ще один зручний і цікавий тип – модульні пристрої, в які можна набрати модулі під конкретні типи акумуляторів, якщо у вас велика різноманітність радіосистем в господарстві.

Надійність

У порівнянні з NiMH акумуляторами, оригінальні Li-Ion акумулятори – це надійно. Ніякого «ефекту пам’яті», ніяких несподіванок, час роботи, ви бачите в будь-який момент часу. Також це надійніше батарейок, які можуть виявитися бракованими, неякісними підробками під відомий бренд або зіпсованими неправильним зберіганням. Людям «старої школи» пора навчитися довіряти технологіям. На жаль. зустрічаються ще “динозаври”, які бояться Li-ion акумуляторів.

Важливо запам’ятати: оригінальні літієві акумулятори – це надійно!

Економія витрат на акумуляторних батареях

Безумовно, одномоментна купівля акумуляторної батареї і зарядного пристрою може здатися недешевим варіантом, на тлі розтягнутої в часі практики покупки батарейок під кожен захід. Однак при інтенсивному використанні бездротового мікрофона, придбання окупається досить швидко.

Підрахунок рентабельності

Акумуляторна батарея має роздрібну ціну 60-104 доларів для бюджетних (SLXD) і більш дорогих (QLXD, ULXD, AD) моделей відповідно, базове зарядний пристрій на один акумулятор 76 доларів, загальні витрати можуть скласти 136-180 доларів.

Сравнение зарядных комплектов Shure

Виходить за умовні 500 циклів х 9 годин = 4500 годин, ми платимо за 3 – 4 центи на годину. Причому після 500 циклів акумулятор продовжує працювати, зазвичай з деяким падінням ємності (реальна кількість циклів може обчислюватися тисячами при правильній експлуатації), тобто вартість години може впасти нижче 1 цента.

Тепер візьмемо лужні батарейки. Діапазон цін буде від 0,7 $ за пару китайських alkaline батарейок з «Ашан», до 2,6 $ за базові Duracell / Energizer, які у вас зажадають в райдері. Якщо немає часу шукати потрібний магазин з низькими цінами або будуть тільки дорогі батарейки поліпшених моделей, а не стандартні, то витрати можуть ще вирости

Сравнение стоимости часа работыПара батарейок АА, в тій же системі буде працювати, наприклад 8 годин, в результаті отримуємо, що годину роботи Duracell нам обійдеться в 35 центів або болeе. Не потрібно забувати, що батареї часто викидаються, не досягнувши повного розряду, так як випускати артиста на сцену з 5-15% заряду зазвичай не наважується ніхто, тобто ресурс використовується не повністю. А акумулятор поставив на зарядку і користуєшся далі.

Таким чином, в довгостроковій перспективі, використання “райдерних” лужних батарейок на 500 заходів може обійтися в 11 разів разів дорожче, ніж перезаряджається Li-ion варіант, причому в результаті тисячу батарейок викидається на смітник і забруднює навколишнє середовище. Виходить, що вигода від використання фірмових акумуляторів настає десь після 45-го заходу.